Czy istnieje bardziej praktyczny wakacyjny dodatek? Kiedyś wyobrażałam sobie życie bez takiej saszetki, ale odkąd ją mam - nie umiem! Lato to czas przygód dużych i małych, w których nerka sprawdzi się doskonale pozwalając schować najważniejsze i najbardziej podręczne rzeczy! Telefon, potfel, dokumenty, chusteczki, małą książkę, okulary, przekąskę - możesz je mieć przy sobie bez potrzeby noszenia torby czy plecaka! Nieoceniona podczas pieszych wycieczek, wypadów rowerowych, wszelkich atywności, a także w codziennych obowiązkach!
Chcąc wyjść naprzeciw podróżniczemu podbojowi świata w makro- i mikroskali przygotowałyśmy dla Was tutorial, dzięki któremu będziecie mogli uszyć taką saszetkę sami. Saszetka w całości wykonana jest z wodoodpornego, impregnowanego papieru Washpapa. Jest wyjątkowym eko-dodatkiem, a dzięki wzrorzystemu materiałowi możecie ją spersonalizować i nadać pasującego do Was charakteru! Mając weloletnie doświadczenie w szyciu nerek przygotowałam dla Was wykrój, z którym na pewno sobie poradzicie w opisanych poniżej 10 krokach! W tutorialu towarzyszy mi silna stebnówka Juki TL2010Q, ale gwarantuję, że przy pomocy domowych maszyn też się uda!
Jakich materiałów użyć?
Washpapa: wszelkie rodzaje typu AGED - te są bardziej miękkie. Można ją kupić w arkuszach, najwygodniejsza w szyciu i najbardziej elastyczna jest Washpapa cięta z rolki. W szyciu nerki wykorzystałam również mocną tkaninę bawełnianą. W tym celu możecie wykorzystać również inne materiały - zachcam do wyboru tych naturalnych!
Nie szyłaś/eś jeszcze z Washpapy?
Spokojnie! Papier jest bardzo wygodny w szyciu - nie strzępi się, można go formować, zginać w palcach i formować na mokro. Jedyne, na co trzeba uważać to to, by nie szyć zbyt gęstym ściegiem - zbyt gęste dziurkowanie osłabia papier, który może się w tym miejscu podrzeć (analogicznie jak perforacje na znaczkach pocztowych). Kluczem do sukcesu jest więc szeroki ścieg (minimum 4mm), mocne nici oraz mocna igła. Szycie papieru wymaga ostrożności - jeśli źle przeszyjesz pozostanie ślad po nakłuciu igły. Szyj powoli, uważnie. Dbaj też o to, by nie robić zbyt wielu przeszyć obok siebie. Podczas szycia użyjemy klipsów biurowych - zastąpią nam fasrtygę. Pamiętaj o zabezpieczaniu początków i końców szwów.
Czego potrzebujemy?
- Washpapa aged color (błękit)
- maszyna do szycia ( u mnie JUKI TL2010Q)
- materiał bawełniany (10 x 25 cm)
- igła maszynowa do szycia jeansu (rozmiar 110)
- mocne nici do grubszych materiałów (np. jeansu)
- taśma parciana: szer. 3 cm, długość 100 cm
- zamek spiralny 5", 35 cm
- klamra oraz regulator, szer. 3 cm
- klipsy biurowe
- spryskiwacz do wody / gąbka z wodą
- wykrój do pobrania*: KLIK
* Przypominam o prawach autorskich. Wykrój jest przygotowany na Wasz prywatny użytek - nie zgadzamy się na komercyjne wykorzystanie wzoru. Szanujmy się :)
Zaczynamy!
1. Wydrukuj przygotowany w formie pdf wykrój z formą nerki (KLIK). Części zostały rozrysowane w formie połówek na 4 stronach A4 - połącz je ze sobą, by uzyskać 3 formy (góra, przód, tył). Na pierwszej stronie znajdziesz kwadrat 5x5 cm - pozwoli Ci sprawdzić czy rozmiar się zgadza. Przygotowane formy odrysuj na papierze i wytnij. Formy mają uwzględniony zapas na szwy (1 cm). Dodatkowo wycinamy jeszcze jedną formę góry z tkaniny. Zaznacz też u dołu i góry linie, gdzie wypada połowa wykroju - posłużą nam do dopasowywanie środkowych części do siebie.
2. Przygotujmy miejsce na zamek w przedniej części nerki - na wykroju jest ono zaznaczone przerywaną linią. Natnijmy wzdłuż skośnych lini pomocniczych i odegnijmy zgodnie z zaznaczeniem wzdłóż przerywanej linii. Tak przygotowany wykrój odrysujmy na Washpapie, natnijmy analogicznie po skosie w narożnikach i przeprasujmy, aby utrwalić kształt.
Wskazówka: Washpapę można prasować! Ustaw żelazko na tryb prasowania bawełny - bez obaw!
3. Wszywamy zamek. Ułóż go w przygotowanym, prostokątnym nacięciu, złap klipsami, aby ułatwić sobie szycie. Dla ułatwienia możesz zszyć otwarte końcówki zamka. Stebnujemy wzdłuż krawędzi.
3. Ułóż na sobie dwie części klapy - z tkaniny na wierzch, Washpapę pod spód (traktujemy je jako jedną, pilnuj, aby leżały prosto na sobie). Zaznacz na zamku środek. Nastepnie ułóż górę nerki na przedniej części, wierzchnimi stronami do siebie. Złap je klipsem po środku i wyginając nerkę w łuk, przypnij klipsami krawędź klapy do górnej krawędzi dołu.
Zacznij na środku i spinaj wędrując w kierunku boków. Rozepnij zamek - będzie łatwiej. Następnie przyszywamy zamek, usuwając pokolei klipsy.
4. Za pomocą nożyczek nacinamy warstwę tkaniny i Washpapy pod zamkiem - dzięki temu klapa wygnie się w ładny łuk. Następnie spryskujemy Washpapę wodą. Kiedy nasiąknie staje się elastyczna - teraz bez problemu możmy odgiąć pod spód wszytą część zamka - złapmy ją klipsami i pozostawy do wyschnięcia.
5. Po wyschnięciu nerki przeszywamy klapkę wzdłóż zamka, wyjmując kolejno klipsy. Przód nerki mamy gotowy!
6. Ułóż na sobie przód nerki i tył, wierzchnimi stronami do siebie. Upewnij się, że linie zaznaczające środek leżą równo na sobie. Złap klipsami i przeszyj wzdłuż górnej krawędzi.
7. Czas na zszycie dolnego łuku. Dopasuj do siebie oznaczenia środka dołu, złap klipsem. Wędrując od środka na boki złap klipsami dolną krawędź i zszyj. Boczne krawdzędzie zostaw otwarte!
8. Pora na pasek. Taśmę parcianą potnij na dwa kawałki: 20 i 80 cm - opal nad ogniem końcówki, aby się nie strzępiły. Krótszy odcinek przełóż przez jedną część klamry i złóż do na pół. Następnie umieść je w środku nerki, tak jak przedstawiłam na zdjęciach poniżej (są ułożone tak samo na zewnątrz i w środku). Wysuń je ok. 0,5 cm poza granicę Washpapy, aby mieć pewność, że będą dobrze osadzone. Przeszyj boki.
Uwaga: klamry oraz sposoby przeplatania przez nie pasków i regulatorów mogą się różnić w zależności od modelu.
9. Spryskujemy całą nerkę wodą. Poczekajmy, aż nią nasiąknie, stanie się elastyczna, a następnie wywińmy ostrożnie saszetkę na drugą stronę.
10. Pozostało nam już tylko nałożenie regulatora!
I gotowe! Wyłącz maszynę, pozostaw nerkę do wyschnięcia - stworzyłaś właśnie swoją własną saszetkę! Nie pozostaje Ci nic innego jak zaplanować aktywnie zadania, w których się sprawdzi!
Lato - start!
To czwarty i ostatni z cyklu czterech tutoriali, przygotowanych we współpracy z Washpapa i JUKI, zainspirowanych porami roku. Chcemy zaproponować Tobie możliwość własnoręcznego uszycia praktycznych akcesoriów, wykonanych z naturalnych tkanin i ekologicznej Washpapy. Spróbuj swoich sił w szyciu pozostałych dodatków:
JESIEŃ: jak uszyć plecak-worek z tkaniny i papieru Washpapa
ZIMA: jak uszyć małą elegancką torebkę z papieru Washpapa
WIOSNA: jak uszyć torbę i prostą kosmetyczkę z papieru Washpapa
Daj znać jak poszło! :)
JESIEŃ: jak uszyć plecak-worek z tkaniny i papieru Washpapa
ZIMA: jak uszyć małą elegancką torebkę z papieru Washpapa
WIOSNA: jak uszyć torbę i prostą kosmetyczkę z papieru Washpapa
Daj znać jak poszło! :)