Jako osoba szyjąca na pewno natknęłaś/eś się na informacje o pojawiających się od czasu do czasu charytatywnych akcjach, wspierających materialnie uszytkami szpitale, hospicja czy fundacje. Sama nieraz włączałam się w tego typu działania i szyłam poszewki na poduszki czy zabawki. Niestety tak naprawdę te pojedyncze apele stanowią niewielką kropelkę w nieustannym morzu potrzeb - warto pamiętać, że swoimi rękami można wspierać potrzebujących cały rok. Uprzedzam - temat jest delikatny i momentami naprawdę trudny.
We wpisie, w którym wymieniałam Wam powody, dla których warto szyć wskazałam punkt, który w moim odczuciu jest bardzo ważny: szyjąc możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak naprawdę pomoc w uszyciu, jak zaraz przeczytacie, czasami naprawdę prostych rzeczy, do których wykonania wystarczą nam często ścinki i kurzące się bez celu materiały, ogranicza się tylko i wyłącznie do poświęcenia czasu. Często wielu z nas nie ma możliwości wsparcia finansowego - dlaczego więc nie podarować potrzebującym odrobiny swojego czasu i serca? Czasem to jedyne, co mogą potrzebujący otrzymać.
Sporo osób chce oddawać materiały i szyć wolontaryjnie na cele charytatywne - często wystarczą nawet niewielkie kawałki, by uchylić komuś nieba. Ok, chęci to jedno - ale gdzie szukać? Wyszukiwanie opcji pomocy w wyszukiwarce po hasłach, które pierwsze przychodzą do głowy też nie daje rezultatów (w zasadzie nie dawało, bo teraz - liczę na to, że szukając traficie na ten wpis), dlatego postanowiłam zebrać te informacje w jednym miejscu. Akcje można wspierać szyjąc w domu, kiedy tylko masz czas - każda choćby najmniejsza rzecz jest na wagę złota.
USZYJ JASIA!
To akcja blogowa, której początek dała w 2013 r. Natalia, prowadząca bloga Ekoubranka. Skąd pomysł? Dziecko Natalii zachorowało i trafiło do szpitala, gdzie po wymianie pościeli nie dostało poszewki na poduszkę. Dlaczego? Bo zabrakło - Natalia postanowiła uszyć ją sama. Ten moment dał początek działania: powstała strona Uszyj Jasia! (KLIK), a Natalia zaczęła zarażać wspieraniem poprzez szycie coraz większą ilość Bloggerek i nie tylko. Cel: zastąpić połatane, rozpadające się, sztywne, sprane i nieprzyjemne pościele kolorowymi.
Na stronie znajdziecie informacje jakie szpitale są aktualnie obszywane, co jest aktualnie potrzebne i jak samemu zorganizować akcję dla szpitalnych oddziałów. Uszycie poszewki z zakładką to kwestia 20 min., jest idealna dla początkujących w szyciu osób.
Blog: KLIK
Fanpage: KLIK
Tutaj KLIK znajdziecie przygotowany przeze mnie tutorial jak uszyć poszewkę 40x40cm |
TĘCZOWY KOCYK
Akcja "Tęczowy kocyk" wbrew swojej nazwie staje w obliczu najtrudniejszego i wychodzi na przeciw rodzicom, którzy muszą pogodzić się z najgorszym: ze stratą Dziecka. Ma za zadanie wspomóc ich w tych trudnych chwilach i godnie pożegnać ich Aniołka. "Tęczowy kocyk" to akcja wolontaryjna, zrzeszająca zarówno osoby po stracie, wspierające słowem i czynem, jak i rękodzielników, chcących wnieść odrobinę słońca i koloru za pomocą ręcznie wykonywanych ubranek, czapeczek, kocyków i becików. Powstają one dla maluszków z wadami letalnymi, takich które umierają już w łonie Matki lub niedługo po urodzeniu oraz urodzonych między 12. a 24. tygodniem ciąży hiperwcześniaków. Maluszki, nazywane tu Aniołkami, są niekiedy tak małe, że potrzebują np. czapeczkę wielkości połówki cytryny. Takiej wielkości ubranek nie da się kupić. Lekarze mogą wykorzystać ligninę, chustę szpitalną... ale z pomocą przychodzą rękodzielnicy, chętni wspomóc działalność swoimi rękami, by móc chociaż ubrać takiego Maluszka.
Źródło: teczowykocyk.pl.tl |
Tęczowy Kocyk został założony w kwietniu 2016 r. przez Panią Ewę Skwarczowską i zrzesza coraz większą ilość żywo wspierających akcję rękodzielników - zarówno osoby szyjące, jak i dziergające! Powstające akcesoria szyte są z miękkich tkanin i włóczek, o pastelowych kolorach, mile widziane są dodatki, aplikacje - wyroby nie tylko mają za zadanie uśmierzenie bólu, są też pamiątką. Rolę pamiątki mogą pełnić również malutkie kocyki oraz symboliczne czapeczki o obwodzie mniejszym niż 10 cm. Wolontariuszki szyją także sukienki z oddawanych na poczet akcji sukien ślubnych i szatek komunijnych! Wszystkie szczegóły odnośnie rodzaju materiałów, wykrojów i rozmiarów znajdziecie na stronie grupy (KLIK). Najbardziej potrzebne są małe kwadratowe kocyki (30x30cm, 40x40cm, 50x50cm) z doszytymi tasiemkami lub guzikami, zwinięte w rożki, a także materiały i włóczki. Wolontariuszem kolorującym świat na tęczowo mimo przeciwności może być każdy z nas, a temat jest naprawdę trudny.
Strona: KLIK
Fanpage: KLIK
Strony Grupy: KLIK
Forum: KLIK
Wywiad z poronilam.pl: KLIK
SZYJEMY DLA DZIECIAKÓW Z ODDZIAŁÓW SZPITALNYCH
Działająca na Facebooku pod tą nazwą grupa (KLIK) ma na celu niesienie rękodzielniczej pomocy dziecięcym oddziałom szpitalnym w całej Polsce. Celem jest szycie podstawowych akcesoriów i zabawek, by umilić, ułatwić Dzieciom pobyt w szpitalu, a także zwiększyć ilość najczęściej używanych rzeczy - choćby poduszek czy woreczków, które muszą być często zmieniane i prane, a których wciąż brakuje. Strona administrowana jest przez Ewę Rybacką koordynującą zapotrzebowanie oddziałów szpitalnych i zaopatrywanie ich oraz Basię Strzelczak i Dorotę Burak, które są odpowiedzialne za stronę związaną z szyciem - rozwieją każde wątpliwości. Uszyte rzeczy kierujemy do Ewy - ona przekierowuje je w potrzebujące miejsce.
W ramach pomocy możesz uszyć najróżniejsze, proste do uszycia akcesoria, a także ubranka. W grupie znajdziesz konkretne instrukcje, rozmiary - Dziewczyny mają doświadczenie i wiedzą, co się najlepiej sprawdza i na co zwrócić uwagę. Wesprzeć grupę możesz szyjąc kolorowe:
- małe woreczki na tzw. broviaki na oddziały onkologiczne. Broviak to dożylny, gumowy cewnik wprowadzany bezpośrednio do żyły centralnej, który pozwala na pobieranie lub podawanie krwi, podawanie płynów i leków dziecku. Dzieci noszą je w woreczkach, zawieszanych na szyi.
- poduszki i wszelkie pluszowe zabawki
- metkowce, kostki sensoryczne
- poszewki na jaśki (40x40cm) - tutorial znajdziecie też u mnie - KLIK
- ściągane worki na zabezpieczenia tlenowe
- czapeczki dla wcześniaków i noworodków
- trójkątne chustki i opaski na głowę
- kocyki
- opaski na rękę zabezpieczające wenflony
Strona Grupy: KLIK
Woreczki na Broviaki są naprawdę proste! Wystarczy kawałek materiału 11 x 32 cm. |
BRO MISIE
Ideę woreczka na Browiak rozwinęła Aneta w swoim pomyśle na "Bro misie czyli misie z broviakiem" (KLIK). Jak zmierzyć się z sytuacją, kiedy trzeba wytłumaczyć Dziecku, że odtąd będzie mu towarzyszył woreczek? Aneta wpadła na pomysł, by uszyć swojemu Dziecku Misia, który będzie nowym Przyjacielem wyposażonym w podobną saszetkę na szyi. Jego obecność pomogła Dziecku zrozumieć znaczenie tego rozwiązania. Miś spełnił zadanie - Aneta uszyła więc więcej misiów i zostawiła w celach edukacyjnych pod opieką psycholog Magdy Wątkiewicz, która pracuje z dziećmi w Akademickim Szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Misie były szyte doraźnie w pojedynczych sztukach przez Anetę, ale namawiam ją, by szerzyć ideę dalej i dotrzeć do większej ilości oddziałów onkologicznych. Mam nadzieję, że projekt się rozwinie i zamieszczę tu więcej informacji odnośnie możliwości pomocy i wsparcia uszytym Bro misiem potrzebujących Dzieci i Rodziców. Póki co anonsuję, osoby chętne wspomóc pomysł proszę o kontakt ze mną.
Fanpage: KLIK
KOŁO TECHNIK TROCHĘ ZAPOMNIANYCH
Źródło: www.facebook.com/Bro-misie-czyli-misie-z-broviakiem |
KOŁO TECHNIK TROCHĘ ZAPOMNIANYCH
Koło TTZ zrzesza rękodzielników na krakowskim Kurdwanowie. W ramach odskoczni od rzeczywistości i relaksu organizują rękodzielnicze spotkania, podczas których rodzą się pomysły na dary charytatywne, mające wesprzeć działanie Domowego Hospicjum Maryi Królowej Apostołów w Krakowie, obejmującego domową opieką osoby nieuleczalnie chore, też nowotworowo. W zeszłym roku były to łatwe, przyjemne w szyciu kurki (wzór - KLIK), później szydełkowe gwiazdki. Były one rozdawane w ramach podziękowań za pomoc przy okazji zbiórek świątecznych na rzecz hospicjum jako upominki, ponieważ nie mogą być sprzedawane. Kwesty odbywają się cały rok, więc wszelka rękodzielnicza pomoc pod postacią drobnych dzieł (kwiatki, buźki, a także wspomniane kurki i gwiazdki) jest mile widziana! Najbliższą okazją do pomocy jest zbliżający się 11.02 Dzień Chorego - w ten dzień Podopieczni hospicjum (50 sób) otrzymują drobne upominki - jeśli chcecie wspomóc Koło TTZ w ich wykonaniu lub chcecie przekazać choćby małe uszyte serduszko - śmiało!
Blog: KLIK
Fanpage: KLIK
Strona Hospicjum: KLIK
OŚMIORNICZKI DLA WCZEŚNIAKÓW
A może oprócz/zamiast szycia umiesz szydełkować? "Ośmiorniczki dla wcześniaków" to akcja, której idea ma swój początek w 2013 w Danii, ale szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje - w Polsce za sprawą Asi Kmieć, która utworzyła w porozumieniu z Danią oficjalną grupę na Facebooku "Ośmiorniczki dla wcześniaków" (KLIK) oraz Fundację Małych Serc (KLIK). Celem akcji jest szydełkowanie ośmiorniczek, które są wręczane wcześniakom. Zakręcone, miękkie ramiona mają przypominać pępowinę. Maleństwo zamiast rurek i przewodów, do których jest podłączone, może chwytać macki rączką - to przypomina mu obecność w łonie i je uspokaja. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama dziecka nosi zabawkę przy sobie, pozwalając jej przesiąknąć zapachem i skolonizować na sobie bakterie odpornościowe.
Źródło: spruttegruppen.dk |
Ośmiorniczki można dziergać w domu lub na organizowanych okazjonalnie wspólnych warsztatach - wykonanie jednej zajmuje wprawionej osobie ok. 2 godziny, a z 1 motka można wykonać 3 sztuki! (powołuję się na wpis Qrkoko wspierającej akcję). Przepis na ośmiorniczkę znajdziecie tutaj - KLIK, a także w Grupie - Dziewczyny biorą czynny udział, dziergają, tłumaczą początkującym jak zrobić ośmiorniczkę, dzielą się włóczką, szukają szpitali. Ważne jest, by nie przekazywać ośmiorniczek szpitalom na własną rękę - utrudnia to pracę szpitali i stanowi ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa obdarowanego wcześniaka. Gotową ośmiorniczkę przekaż Grupie - sprawdzą, czy na pewno spełnia wszystkie wymogi.
Akcję można wesprzeć również ofiarowując narzędzia do szydełkowania i włóczkę lub organizując zbiórkę. Fundacja zachęca również nowożeńców, chcących zamiast kwiatów podjąć cel charytatywny, o wsparcie włóczką.
Film promujący akcję w Polsce: KLIK
Fundacja Małych Serc: KLIK
Źródło: Qrkoko.pl |
DOMYDZIECKA.ORG
Ponadto warto zajrzeć na stronę zrzeszającą wszystkie polskie Domy Dziecka. W zakładce "Potrzebujemy pomocy"(KLIK) pojawiają się apele o pomoc w najróżniejszych sprawach - pojawiają się też informacje o zapotrzebowaniu na poduszki czy ubrania.
Strona: KLIK
Nie szyjesz? Druty są Ci obce?
Spokojnie, istnieją i na to sposoby! Wszystkie powyższe akcje tylko czekają na chętne ręce, ale i... materiały! Wszelkie tkaniny, dzianiny, ubrania w dobrym stanie, które można przekazać w ramach recyklingu, włóczki, czy nawet jak w przypadku Tęczowego Kocyka - suknie ślubne i szatki komunijne, są mile widziane, wręcz pożądane! Zapoznaj się z poszczególnymi potrzebami, aby materiały były w 100% trafione (np. rożek dla Tęczowego Kocyka powinien być wykonany z miłych w dotyku materiałów), zwróć uwagę też czy wzory są w adekwatne do sytuacji. Wszystkie informacje znajdziesz bezpośrednio i bez problemu na wskazanych stronach. Co ważne - nie bójcie się też pytać bezpośrednio w placówkach, czy czegoś im nie trzeba - często właśnie takie pytania rodzą akcje.
- - - -
Jak widzicie możliwości wsparcia jest dużo, a każdy zainteresowany chałupniczym, bezinteresownym wolontariatem jest nie do przecenienia! Niektóre potrzeby zahaczają o naprawdę trudne sprawy i mam świadomość, że szycie dla nienarodzonych Aniołków może spotkać się z ciężką do przeskoczenia barierą emocjonalną, jeśli temat nas nie dotyczy. Wiem, że łatwiej jest uszyć zabawkę, wyobrażając sobie ile Dzieci będzie się nią cieszyć, ale jak pokazują relacje poszczególnych akcji - rękodzieło potrafi ruszyć świat w posadach. Wachlarz możliwości szycia też jest duży: od prostych kocyków zwiniętych w rożki czy woreczków, poszewek po body i kaftaniki. Tak naprawdę nawet początkująca osoba jest w stanie pomóc, a w studni potrzeb nie widać dna. Wystarczy choćby jednorazowa pomoc. Sama zobligowałam się do przerobienia górki chomikowanych materiałów (niech to będzie też moje mądre zadośćuczynienie za zbieractwo ;) ) - regularnie będę zasilać Tęczowy Kocyk i Szyjącą grupę w ramach moich możliwości - póki co szyję woreczki na Broviaki, mam też skrojone poszewki.
Zachęcam Was gorąco do udostępnienia tego posta, zapisania odnośników w zakładkach i szerzenia słownej informacji dalej w świat. Warto, aby wiedziało o akcjach jak najwięcej osób. Zdaję sobie sprawę, że ta krótka lista nie wyczerpuje dziejących się w Polsce regularnych, często lokalnych zbiórek, ale nie mogłam ich odszukać w sieci. Jeśli znacie takie, do których nie dotarłam - dajcie koniecznie znać, z chęcią uzupełnię listę, bo jestem pewna, że przyda się nam wszystkim! A dobra karma powraca ;)
Pomożecie?
Z dobrą energią,
Wasza - Joanka Z.