Konstrukcja, wykrój, dokładność w składaniu części i w szyciu są ważne, ale czymże by był ostateczny efekt bez estetycznego wykończenia! Dziś zajmiemy się wisienką na torcie w postaci wykończeń - czas na zaprzyjaźnienie się z lamówką.
Lamówka jest wąskim, podłużnym pasem tkaniny z zaprasowanymi brzegami. Stosuje się ją nie tylko w celu zabezpieczenia brzegów tkaniny, ale także w celu estetycznego, często dekoracyjnego wykończenia szytej przez nas odzieży i dodatków. Lamówki przygotowywane są ściętej ze skosu tkaniny (czyli ciętej pod kątem 45 st.), dzięki czemu można je bezproblemowo modelować, np. wszywając ją po łuku. Istnieje sporo rodzajów lamówek: jednobarwne i wzorzyste, atłasowe, brokatowe, ze skaju, a także z wypustką w postaci wszytego sznurka. Najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną w celach domowych jest uniwersalna lamówka bawełniana. Jest dostępna w każdej pasmanterii (ok. 0,60 - 1,20 zł / 1 mb), najczęściej o szerokości 18 mm.
Lamówkę, dzięki zagięciom, można wszywać na różne sposoby - ja pokażę Wam dwa, które moim zdaniem są najprostsze i najczęściej sprawdzają się w szyciu. Szyjąc użyłam nici w ciemniejszym kolorze dla lepszego zobrazowania - wszywając lamówkę dobierz kolor nici tak, by uzyskać ładne wykończenie.
SPOSÓB 1
Zaprasowujemy żelazkiem lamówkę równo na pół. W jej środek wsuwamy materiał, który chcemy obszyć. Dla pewności możemy spiąć go szpilkami, by się nie wysunął.
Następnie przeszywamy całość szyjąc wzdłuż brzegu lamówki. Zwróć uwagę, że 18 mm lamówka po złożeniu ma 9 mm. W standardowych ustawieniach maszyny igła ustawiona w pozycji środkowej znajduje się w odległości 7 mm od brzegu stopki - ta szerokość jest idealna dla wszycia lamówki! Wystarczy jedno przeszycie i gotowe!
Ten sposób sprawdza się najlepiej, gdy mamy do czynienia z prostymi brzegami.
SPOSÓB 2
W tym sposobie wykorzystamy zaprasowania lamówki. Odchylamy jeden z brzegów i dopasowujemy go do brzegu tkaniny. Dla pewności możemy przypiąć brzeg szpilkami lub podkładać bezpośrednio na tkaninę i pilnować brzegów podczas szycia.
Zwróć uwagę, że zaprasowanie ma 7 mm, czyli znów idealnie tyle, ile wynosi standardowe ustawienie igły w pozycji środkowej od brzegu stopki. Przyszywamy - linia szwu przypada nam idealnie na linię zgięcia lamówki.
Następnie odwracamy tkaninę, wywijamy lamówkę na drugą stronę i przyszywamy ponownie.
I gotowe! Z tego sposobu korzystam najczęściej.
Jak widzicie efekt w obu przypadkach jest niemal identyczny, a szew widać po obu stronach przyszytej lamówki.
Nie wiem czemu, ale wykończenie lamówką często wzbudza strach w oczach osób początkujących. Jak widzicie to wcale nie jest trudne i otwiera nowe możliwości. Za pomocą lamówki możesz estetycznie wykończyć wiele projektów! Torby, worki, kosmetyczki, etui, portfele, elementy odzieży, takie jak rękawy, dekolty czy nogawki, obszyć ściereczki, firanki lub łapki kuchenne - ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Na początku może Ci wyjść krzywo, ale nie martw się - proste wszywanie lamówek to kwestia wprawy!
(Po niedzieli uzupełnię ten wpis jeszcze o obszycie brzegów oraz zakończenia. Dziś publikuję Wam ten wpis w takiej formie, ponieważ zjadły mnie w tym tygodniu inne obowiązki).
- - - - ✂️- - - -
Jeśli uważacie ten post za pomocny - będzie mi bardzo miło jeśli dacie mi o tym znać i /lub podzielicie się nim z osobami, które go potrzebują. "Kurs szycia" jest dla Was - mam nadzieję, że pozwoli Wam rozwinąć Wasze umiejętności i nabierzecie chrapki na więcej szycia w Waszym życiu!
Następna i na chwilę obecną OSTATNIA lekcja: wszywamy zamki! (zapraszam 14.10!)
Przegląd wszystkich lekcji: KLIK