Quantcast
Channel: Joanka-z - blog o szyciu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

LEKCJA 6: Dlaczego warto używać zygzaka? Jest aż 8 powodów!

$
0
0

W poście na temat maszyn do szycia (KLIK) pisałam Wam o tym, że mając w zasadzie wyłącznie ścieg prosty i zygzak jesteście w stanie zwojować świat! Dziś przedstawię Wam 8 możliwości jakie daje nam zygzak - tak niepozorny ścieg!

Parametry ściegu zygzakowego możemy ustawiać same/sami (w przeważającej większości maszyn do szycia). Mamy wpływ na ustawienie szerokości (zwykle 0-5mm) i długości/gęstości ściegu (zwykle 0-4mm), w zależności od naszych potrzeb, co daje nam morze możliwości! Ścieg może być rzadki i szeroki, bardzo gęsty i wąski lub szeroki. Żaden ścieg nie da Ci tylu opcji! Co możesz dzięki niemu osiągnąć?


1. APLIKACJE

Zygzak jest idealnym ściegiem, jeśli chcecie naszyć łaty lub aplikacje wszelkiej maści (np. kształty, litery). W zależności od wielkości samej aplikacji i efektu, jaki chcecie uzyskać różne ustawienia będą dawały inne rezultaty. Im gęstszy (poniżej 1 mm) i szerszy ścieg (minimum 3, moim zdaniem najlepiej 4-5 mm) tym lepiej (i estetyczniej) przytwierdzona aplikacja.

Wykonana przeze mnie kilka lat temu poduszka - wszystkie aplikacje zostały przyszyte zygzakiem
2. RZEPY

W zasadzie rzep jest formą aplikacji, ale umożliwia nam kreowanie trochę innego świata: otwieranie i zamykanie! Dzięki mocno przyszytym rzepom możesz uszyć prosty pokrowiec, etui lub prostą saszetkę.  Możesz też samodzielnie naprawić odpadające rzepy z ubrań. Rzepy mają to do siebie, że ich brzegi lubią się strzępić (pomijając mechacenie samego rzepa). Rzepy wszywane w odzieży, butach czy torbach, kupowanych w sieciówkach  są wszywane niemalże zawsze ściegiem prostym i często się wypruwają. Jeśli będziesz wszywać rzepy spróbuj wszyć je zygzakiem - będą miały dużo dłuższą żywotność! Zasada jak w aplikacji: im gęstszy (poniżej 1 mm) i szerszy ścieg (4-5 mm) tym lepiej przyszyte rzepy.


3. WZMOCNIENIA

Dla przykładu: moje pierwsze lepsze spodnie z półki. Zwróćcie uwagę na wzmocnienia w strategicznych, "pracujących" miejscach: miejsca przyszycia szlufek (widoczne na zdjęciu poniżej), wzmocnienie przy dolnej listwie rozporka czy np. wzmocnienia przy kieszeniach na koszuli lub bluzie. Wzmocnienia są wykonane gęstym, wąskim, kilkucentymetrowym odcinkiem zygzaka (szerokość do 2 mm, długość/gęstość poniżej 1 mm). Jeśli macie na sobie portki lub bluzę, koszulę -  możecie również odszukać te wzmocnienia u siebie. 


4. OBRZUCANIE BRZEGÓW

To chyba najbardziej podstawowa dla nas opcja. Zygzak jest najprostszym sposobem obrzucenia brzegów tkaniny w celu zabezpieczenia ich przed "siepaniem", strzępieniem. Brzegi zabezpieczać możecie na różne sposoby: np. dzięki ściegowi francuskiemu, przez ściegi obrzucające, w które najprawdopodobniej jest wyposażona Wasza maszyna, ściegi overlockowe lub poprzez zastosowanie samej maszyny typu overlock (opcja najlepsza dla profesjonalnego wykończenia Waszych tworów, jednak nie jest ona niezbędna, poza tym koszt ok. 1000 zł dla wielu osób jest zaporowy). Zaczynając szyć zawsze obrzucałam brzegi zygzakiem (na uśrednionych wartościach - ok. 3-4 mm szerokości, 3-4 długości/gęstości), bo przyznam, że nie chciało mi się czekać aż maszyna obrzuci brzeg skomplikowanym ściegiem obrzucającym. Poza tym wszystkie rzeczy, które szyła w młodości moja mama i babcia były obrzucone zygzakiem - nie miałam potrzeby, by wykańczać swoje rzeczy w bardziej wyszukany sposób i ten na długo był dla mnie wystarczający.  


5. SZYCIE DZIANIN

W kursie co prawda uczymy się szycia przy wykorzystaniu tkanin, jednak jeśli skuszą Was dzianiny to istnieje prosta zasada: używaj zygzaka. Ścieg prosty prędzej czy później naciągnie się na rozciągliwym materiale i pęknie. Drobny zygzak zachowuje element elastyczności! Osobiście preferuję ustawienia: ok. 1-2 mm szerokości, ok. 2 mm długości/gęstości)


6. MARSZCZENIA

Zygzak umożliwia nam wykonanie marszczeń na materiale przy zastosowaniu cienkich, okrągłych gumek. Może się to okazać przydatne podczas marszczenia spódnicy, bluzki, tuniki czy chociażby chęci wszycia na szybko gumki w talii. Wystarczy umieścić gumkę pomiędzy płozami stopki, i ustawić zygzak na jak najszerszy (5 mm szerokości, 3-5 mm długości/gęstości, wedle potrzeb). Szyjąc ostrożnie do przodu, pilnując, by gumka znajdowała się cały czas pośrodku (są też do tego specjalne stopki, ale przyznam, że w tym wypadku stopka uniwersalna radzi sobie wystarczająco dobrze). Obszyj gumkę zygzakiem ostrożnie, aby jej nie przeszyć - powinna znajdować się wewnątrz ściegu. Dzięki temu tworzysz "tunel", w którym możesz przesuwać gumkę i ściągać ją według potrzeby. Wystarczy zszyć tkaninę lub przyszyć końce ściągniętej do upragnionego poziomu gumki, tak, by nam nie wystrzeliła (możesz pomóc sobie supełkiem lub związać ze sobą końce gumki). 

prawa strona materiału
7. OBSZYWANIE DZIUREK

Jeśli boicie się zaprogramowanych w maszynach systemów do obszywania dziurek możecie wykonać takie obszycie własnoręcznie. Zaznacz na tkaninie miejsce wycięcia na guzik. Wystarczy obszyć je dookoła wąskim, gęstym zygzakiem (szerokość max. 2 mm, gęstość/długość max. 1 mm) i ostrożnie przeciąć wewnątrz tkaninę nożykiem tworząc dziurkę na guzik. Własnoręczne obszywanie dziurek wymaga ogromnej precyzji, szczególnie gdy chcecie wszyć ich kilka - warto, aby były wykonane podobnie do siebie, a to jest dość trudnym zadaniem! 

8. OZDOBNE

Zygzak jest po prostu ładny. Możesz obszyć pasami zygzaka tkaninę, by nadać jej folkowego charakteru! Jakie ustawienia? Im więcej - tym ciekawiej! Ciekawym rozwiązaniem jest też przyszywanie kolorowego sznurka (analogiczna sprawa jak w przypadku wszywania gumki). Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

- - - - ✂️- - - -

Jeśli uważacie ten post za pomocny - będzie mi bardzo miło jeśli dacie mi o tym znać i /lub podzielicie się nim z osobami, które go potrzebują. "Kurs szycia" jest dla Was - mam nadzieję, że pozwoli Wam rozwinąć Wasze umiejętności i nabierzecie chrapki na więcej szycia w Waszym życiu!

Następna lekcja: jak korzystać z gotowych wykrojów? (zapraszam 26.08!)
Przegląd wszystkich lekcji: KLIK

Joanka Z.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra