Quantcast
Channel: Joanka-z - blog o szyciu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

LEKCJA 4: niezbędnik krawiecki

$
0
0


W ostatnim poście zdradziłam Wam wskazówki odnośnie doboru maszyny do szycia. Niezależnie od tego, w jaką maszynę się zaopatrzycie i ile ściegów będzie ona miała, to wyciśniecie z niej jeszcze więcej, jeśli zaopatrzycie się w kilka przydatnych akcesoriów! Ułatwią Wam do tego pracę i na pewno uprzyjemnią działanie!

1. PRZYRZĄDY DO MIERZENIA

Czyli wszelkiego rodzaju linijki, ekierki, centymetr krawiecki - te trzy rzeczy są na początek wystarczające. Ba, nawet listewka może okazać się  pomocna przy kreśleniu dłuższych odcinków! Wygodne w pracy są giętkie linijki, które można wygiąć w łuk. Na bardziej zaawansowanym poziomie można zaopatrzyć się w różnego rodzaju krzywiki (niezastąpione przy pracy z wykrojami odzieży) i maty do cięcia z podziałkami (szczególnie przydatne dla patchworkowców!). Niektóre maszyny zaopatrzone są na podorędziu w miarkę zaznaczoną na obudowie lub polu pracy - jest wygodna w szybkim mierzeniu krótkich odcinków bez konieczności odrywania się od maszyny.

Osobiście używam na co dzień centymetra krawieckiego, prostej, dużej przezroczystej ekierki i kątownika budowlanego. Towarzyszy mi też taki uroczy żółw!


2. SZPILKI

Najlepsze są polskie szpiki z kolorowymi szklanymi główkami - są zawsze ostre, cienkie, a dzięki główkom - widoczne i łatwe do wyciągania. Nie warto kupować byle jakich szpilek - będą Cię tylko denerwować podczas pracy i zamiast skupić się na szyciu stracisz czas na szukaniu albo szpilek albo plastra, bo akurat jakaś niezauważona wbije Ci się w palec.

3. IGŁY DO SZYCIA RĘCZNEGO

Najlepiej różnej wielkości i grubości. W pasmanterii bez problemu zaopatrzysz się w mix - zestaw igieł. Przygotuj się - nie wszystko uszyje za Ciebie maszyna, czasem trzeba jej pomóc!

4. IGŁY MASZYNOWE

W dodatkowe igły TRZEBA się zaopatrzyć. Na początku możesz ich dużo połamać, to jest całkowicie normalne - najważniejsze, aby uczyć się na błędach i obserwować materiał. Czasem krzywy ścieg nie wynika z tego, że masz maszynę do kitu, tylko dlatego, że masz źle dobraną igłę do materiału lub dlatego, że jesteś leniuszkiem i masz stępioną igłę, której nie wymieniłeś/aś.

W maszynach domowych używamy igieł półpłaskich - mamy ich do wyboru pełną gamę w zakresie rozmiaru oraz przeznaczenia. Rozmiary igieł oscylują najczęściej między numerami 60-100, które odnoszą się do średnicy igły (nr 60 = 0,6 mm, cienka igła do cienkich tkanin, nr 100 = 1 mm średnicy, gruba igła do grubych tkanin). Dobierz igłę w zależności od gramatury tkaniny. Ja najczęściej szyję bawełny standardową 70-tką.

Na początek proponuję zaopatrzyć się w igły uniwersalne o 2-3 średnicach. Dostepne są również zestawy z mixem igieł. Później sięgniesz pewnie po inne rodzaje, a jest ich wiele:
- igły do streczu, jersey'u (SES) - są zakończone kuleczką, dzięki czemu igła nie dziurawi dzianiny,
- igły do cięższych tkanin (JEANS),
- igły do jedwabiu,
- igły do skór (LTR),
- igły ze sprężynką do pikowania i "rysowania" ręcznego,
- igły podwójne, potrójne.

Koszt igły w pasmanterii to wydatek rzędu 0,7 - 1,50 zł. Jeśli zauważysz, że masz stępioną lub choćby delikatnie wykrzywioną igłę - wyrzuć ją (lub zbieraj, jak ja!). Na igłach nie warto oszczędzać, serio. W sklepach bez problemu zaopatrzysz się w całe komplety igieł o różnej grubości i zastosowaniu. Podpytaj sprzedawcy i wybierz porządne igły, unikaj chińszczyzny (polecę za radą zaufanego serwisanta: np. firmę Organ, Groz-Beckert).

Na temat igieł można wystosować osobny wpis - nie będę tego robić - odsyłam Was do Żorżet - klik.

moje wszystkie połamane i powykręcane dotąd igły

4. IGIELNIK

na szpilki i igły - porządek przede wszystkim! Wybierz sobie taki, jaki będzie Tobie najbardziej odpowiadać - może to być mały pluszak, poduszeczka na opasce na rękę lub przyklejona na maszynę. Ja dodatkowo zawsze wbijam też przynajmniej jedną-dwie agrafki, aby mieć to, co najważniejsze pod ręką.


5. KREDY I MYDEŁKA KRAWIECKIE

Zaopatrz się w "pisadło" do tkaniny: kredę krawiecką lub mydełko - wykreślone nimi linie spiorą się lub wytrą i będą niewidoczne. Na rynku dostępne są również znikające pisaki do tkanin - wykreślone nimi linie stają się niewidoczne po dniu, góra dwóch. Nie radzę używać z lenistwa ołówka (bardzo ciężko się spiera) lub co gorsza długopisu!  


6. WYPRUWAK

Pozwala bez problemu wypruć ścieg, którego chcemy się pozbyć, kiedy coś błędnie przeszyjemy lub gdy chcemy coś rozpruć. Uwaga: każdy przyznaje mi rację, że jest to przyrząd który gubi się najczęściej ;) Ja sama nie wiem ile wypruwaków przez przypadek strąciłam do kosza! Polecam przypiąć do wypruwaka jakiś jakich brelok lub odkładać go w jakieś sensowne dla Was miejsce. Mimo, że nie jest najmniejszym przyrządem to płata czasem większe figle niż pogubione szpilki!  


7. NOŻYCE

Koniecznie zaopatrz się w nożyce - najlepiej jedne duże i poręczne, małe. Nie musisz od razu kupować ciężkich, metalowych nożyc krawieckich - wystarczy, aby nożyce były ostre i dobrze leżały Tobie w dłoni podczas cięcia materiału. Przydatne są różnego rodzaju obcinaki do nici (pomagają precyzyjnie, szybko i wygodnie uciąć nić przy samym szwie), ale bez problemu poradzisz sobie bez nich używając małych nożyczek.


8. NICI

Nić musi być mocna, gładka, nie może być zmechacona i mieć zgrubień. Na szczęście możemy się pochwalić dobrej jakości nićmi polskiej produkcji i takie też Wam polecam (np. Ariadna, Talia, Atena). 

9. STOPKI 

W podstawowych akcesoriach przy zakupie maszyny do szycia powinniście znaleźć stopki do szycia. Najczęściej w skład takiego zestawu wchodzi stopka uniwersalna (zamocowana w maszynie), półstopka - tzw. stopka do zamków oraz stopka do zamków krytych. Świat stopek jest szeroki i głęboki: znajdziecie stopki do pikowania, do ręcznego rysowania, do cerowania, do wszywania sznurków, stopki rolujące, stopki do ściegów overlockowych i wiele innych, ale gwarantuję Wam, że dzięki tym trzem stopkom na początek zwojujecie świat (a ja Wam w tym pomogę)!   

od lewej: stopka uniwersalna, półstopka/stopka do zamków, stopka do zamków krytych
Wiele spośród wymienionych powyżej rzeczy znajdziecie w przyborniku znajdującym się w standardowym wyposażeniu maszyny do szycia podczas zakupu. W resztę prędzej czy później postanowicie się zaopatrzyć. Powyższe akcesoria są szeroko dostępne, są tanie (poza porządnymi nożycami i linijkami krawieckimi) i naprawdę nie warto na nich oszczędzać kilkunastu groszy. Bawcie się i eksperymentujcie!

Które z dodatków wydają się Wam najbardziej potrzebne? Może macie jakieś swoje ulubione, o których nie wspomniałam, a są według Was niezastąpione? Z chęcią poznam Wasz punkt widzenia!

Następna lekcja - gotowi? Maszyna jest? Podręczne akcesoria znacie! No to SZYJEMY! (zapraszam 29.07!)

Joanka

Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra