Szycie na nowoczesnej, komputerowej, wielozadaniowej, maszynie półprzemysłowej Juki HZL-F600 jest jak lot w kosmos! Zapraszam na recenzję!
Modele Juki z grupy HZL (300, 400, 600) określane są jako szczytowe osiągnięcia w zakresie maszyn wielofunkcyjnych. Jako, że miałam już okazję szyć na modelu F300 i przygotowałam Wam na ten temat szeroką, rozbitą na dwa wpisy szczegółową recenzję nie będę się tu powtarzać i rozpisywać w kwestiach technicznych. Maszyna jest bardzo podobna do starszego modelu - odsyłam Was do zapoznania się z poniższymi linkami.
JUKI HZL-F300 - opis techniczny
JUKI HZL-F300 - akcja
Skupię się na różnicach.
Dane podstawowe
Model umożliwia:
szycie 225 wzorami ściegów (!!!) (Juki HZL-F300: 106 ściegów)
zastosowanie 4 krojów pisma (Juki HZL-F300: 3 kroje)
automatyczne obszywanie 16 rodzajów dziurek (Juki HZL-F300: 16 programów)
Maszyna posiada te same udogodnienia, co JUKI HZL-F300, między innymi:
- automatyczny nawlekacz nici,
- automatyczne i bardzo precyzyjne obcinanie nici (za pomocą guzika lub poprzez naciśnięcie piętą w pedał),
- automatyczne i manualne szycie ściegiem wstecznym uruchamianym za pomocą guzika lub pedała nożnego,
- płynna regulacja długości i szerokości ściegu,
- regulacja prędkości szycia (żółw czy zając? ),
Maszyna wyposażona jest w podnośnik kolanowy pozwalający operować podnoszeniem stopki - rozwiązanie wykorzystywane w maszynach przemysłowych. Do tego antypoślizgowy pedał. |
Maszyna posiada czytelny wyświetlacz LCD z interaktywnymi instrukcjami, ściegi i programy wybieramy za pomocą guzików i pokręteł. Podwójne oświetlenie LED (jest mocne) idealnie doświetla pole pracy - lampka znajduje się bezpośrednio nad trzpieniem igły oraz u dołu ramienia. Obudowa oraz walizka z tworzywa, wewnątrz trwałe, metalowe podzespoły.
Model umożliwia:
szycie 225 wzorami ściegów (!!!) (Juki HZL-F300: 106 ściegów)
zastosowanie 4 krojów pisma (Juki HZL-F300: 3 kroje)
automatyczne obszywanie 16 rodzajów dziurek (Juki HZL-F300: 16 programów)
Maszyna posiada te same udogodnienia, co JUKI HZL-F300, między innymi:
- automatyczny nawlekacz nici,
- automatyczne i bardzo precyzyjne obcinanie nici (za pomocą guzika lub poprzez naciśnięcie piętą w pedał),
- automatyczne i manualne szycie ściegiem wstecznym uruchamianym za pomocą guzika lub pedała nożnego,
- płynna regulacja długości i szerokości ściegu,
- regulacja prędkości szycia (żółw czy zając? ),
- płynna regulacja docisku stopki,
- dwupoziomowy schowek na akcesoria,
- możliwość dostawienia stolika powiększającego pole pracy.
Różnice
- drobne różnice w interfejsie, np. zamiast przycisków regulujących długość i szerokość ściegu zastosowano wygodniejsze w użyciu pokrętła,
- większa ilość ściegów i dodatkowy krój pisma. Możemy zaprogramować szycie 70 symboli/liter/znaków (HZL-F300 też miała pamięć na 70 symboli),
- różnice w wyposażeniu, np. w skład wchodzi 11 stopek (w HZL-F300 było 6), między innymi: stopka do patchworku i haftowania, stopka teflonowa do skór, stopka otwarta i stopka z górnym transportem,
- patchworkowe ściegi typu Crazy Quilt - podczas szycia maszyna losowo zmienia szerokość ściegu - idealna opcja osób stawiających na dekoracyjne szycie,
- automatyczne nawlekanie szpuleczek bez potrzeby angażowania stopy (nawijacz posiada niezależny napęd),
- podnośnik kolanowy (podnośnik znajdziemy również w modelu F400),
- podnośnik kolanowy (podnośnik znajdziemy również w modelu F400),
- podwójne oświetlenie.
Bardzo bogate wyposażenie! W skład wchodzą stopki: stopka uniwersalna (zamontowana), stopka do automatycznego obszywania dziurek, stopka do dziurek manualnych i ściegów ozdobnych, stopka do ściegów obrzucających (overlokowych), stopka do podszywania/ściegu krytego, półstopka do wszywania zamków, stopka krocząca (podwójny transport), stopka do patchworku, stopka do pikowania i haftowania, stopka brzegowa, stopka otwarta do aplikacji, stopka teflonowa do skór, szpulki, igły, nożyk, pędzelek, śrobokręt. |
Płytka ściegowa z duża ilością podziałek, chwytacz rotacyjny z przezroczystą osłoną |
Dwupoziomowy schowek na akcesoria |
Maszyna radzi sobie perfekcyjnie z każdym rodzajem tkanin i materiałów - od grubego filcu i skóry po cienki batyst. Każdy ścieg jest idealnie równy, prosty, nici się nie zrywają, niezależnie od materiału. Spośród publikowanych, szytych rzeczy mogliście zobaczyć maszynę w akcji podczas szycia: dzianinowej bluzy w lisy, lnianej zabawki lisa i portfela z bawełny i ekoskóry.
Ponadto towarzyszyła mi przy okazji przygotowywania tutoriali:
Uszyj kopertówkę w 20 min. - KLIK
Uszyj kombinezon dinozaura dla dziecka - KLIK
Wielkanocne torebki-zajączki - W PRZYGOTOWANIU
225 wzorów - czego chcieć więcej? :D |
w tym patchworkowe ściegi typu Crazy Quilt (18-34) |
ściegi odszyte idealnie na dość grubej ekoskórze |
na fluszu również |
Strona książeczki sensorycznej wykończona przy pomocy ściegów prostych, gęstego zyg-zaka oraz wyszytych symboli |
rzepy wszyte perfekcyjnie mocno, dodatkowo wyszyte napisy "Bzzz" |
w co lepiej zainwestować w maszynę przemysłową czy półprzemysłowy kombajn?
Co odróżnia maszynę od maszyn domowych?
- unikalny, automatyczny, dostępny tylko w maszynach JUKI, system obszywania dziurek. Mamy do dyspozycji aż 16 rodzajów obszyć z możliwością ustawienia szerokości otworu na rozcięcie. Producent zapewnia odszycie w jakości niemalże identycznej jak na dziurkarkach przemysłowych.
- dźwignia kolanowa, dzięki której możemy operować podnoszeniem i opuszczaniem stopki. Usprawnia pracę, pozwalając na to, by ręce zajęły się wyłącznie szyciem, co znacznie przyspiesza proces tworzenia :)
- model JUKI HZL-F600 posiada również specjalną stopkę z górnym transportem, dostępnym w części maszyn przemysłowych. Dzięki podwójnemu transportowi materiał jest przesuwany zarówno przez dolne ząbki, jak i stopkę, co gwarantuje bezproblemowe przeszycie materiałów trudnych, które nieraz stawiają opór podczas przesuwania (ekoskóry, śliskie skóry, laminowane i gumowane materiały).
- możliwość regulacji prędkości szycia (mimo wszystko prędkość zająca jest daleko w tyle za maszyną przemysłową).
Cena rynkowa maszyny to 4320 zł, w tej cenie można kupić maszynę typowo przemysłową, aczkolwiek uważam, że warto zainwestować w modele z serii HZL-F. Maszyna łączy w sobie funkcje maszyny przemysłowej stębnówki, dziurkarki, pozostając nadal maszyną do użytku domowego, wyposażoną dodatkowo w funkcje prostej hafciarki. Jej wielofunkcyjność totalnie przyćmiewa maszyny przemysłowe o uproszczonej zadaniowości.
Przyznam szczerze, że po testach Juki HZL-F300 dość mocno zastanawiałam się nad zakupem tego modelu, jednak moje bieżące potrzeby wzięły górę i postanowiłam zaopatrzyć się w stębnówkę. Jednak gdybym dysponowała sporą ilością gotówki kupiłabym jeszcze i model z serii HZL-F, choć nie wiem czy osobiście inwestowałabym w tak rozbudowany model. Ilość bajerów i opcji jest dla mnie wręcz przytłaczająca. Na pewno przydałaby się w pracowni każdego, kogo pociągają dekoracyjne wykończenia i drobne hafty. Haftowanie wielu symboli czy liter z pewnością uzupełni lub zastąpi prostą maszynę do szycia, dając uczucie posiadania prostej hafciarki. Tym, co mnie kusi w F600 chyba najbardziej, jest podwójny transport i dźwignia kolanowa. Szyjąc na przemysłowej maszynie nabiera się mimowolnie odruchu machania kolanem. Możliwość operowania podczas szycia nogą i posiadania dwóch rąk wolnych do pracy usprawnia i znacznie przyspiesza proces szycia. Przy całym bogatym zestawie możliwości maszyna podczas pracy jest cicha, solidna i bardzo stabilna.
Maszynę odesłałam do Warszawy z łezką w oku.
Joanka Z.
***
Recenzję możecie znaleźć wśród zbioru recenzji maszyn u Żorżet - KLIK. Wiola stworzyła fantastyczny zbiór informacji! Cieszę się, że i ja mogę dorzucić swoje wpisy do tej puli na temat Juki. Jeśli macie w swoim dorobku recenzje - napiszcie do niej prędko! Jeśli szukacie maszyny dla siebie - zajrzyjcie tam tym bardziej!