Quantcast
Channel: Joanka-z - blog o szyciu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Tutorial: jak uszyć plecak-worek z tkaniny i papieru Washpapa

$
0
0

Jesień! Wypady do lasu po grzyby, wyskoki do ogrodu po jabłka! Nie wiem jak Wam, ale jesień kojarzy mi się z masą skarbów znoszonych do domu: pożółkłe liście, które aż się proszą, by je wsunąć w książkę, kasztany, owoce czarnego bzu na sok czy garści jarzębiny na konfiturę. Z drugiej strony warto mieć już ze sobą dodatkowy sweter, parasol albo termos z ciepłą herbatą. Czy wyobrażacie sobie takie wypady... bez plecaka?


Pokażę Wam jak łatwo uszyć niezastąpiony i praktyczny plecak - worek!

Dlaczego pokochasz ten plecak? Jest funkcjonalny, szalenie wygodny, sprawdzi się w mieście i poza miastem, a po złożeniu w kostkę zmieścisz go zawsze do walizki, gdziekolwiek jedziesz. Po skróceniu sznurków pasuje nawet dla dzieci do szkoły lub przedszkola. Uszycie plecaka jest proste! Wybierz naturalne tkaniny, które w połączeniu z impregnowanym, wodoodpornym papierem Washpapa dadzą świetny efekt i dodatkową praktyczność, tak potrzebną w deszczowe dni!


Czego potrzebujemy?

- tkanina wierzchnia (gruba tkanina bawełniana): 2 x 13x36cm, 2 x 27x36cm, 1 x 6x13cm
- podszewka (płótno bawełniane): 2 x 39x36cm
Washpapa aged stone (cięta z rolki): 1 x 28x36cm, 1 x 1,5x13cm
- sznurek - 2 x 200cm
- maszyna doszycia ( u mnie JUKI HZL-HD197)
- szpilki
- obcinak do nici
- igła maszynowa do szycia jeansu (rozmiar 110)
- nici zwykłe, uniwersalne i mocne nici do grubszych materiałów (np. jeansu)
- nożyczki
- linijka
- ołówek


Jakich materiałów użyć? 

Zachęcam do szycia z tkanin o naturalnym składzie. Na wierzch najlepiej sprawdzą się te gęsto tkane (np. grube płótno, drelich, typu home decor), a na podszewkę płótna bawełniane. 
Washpapa: wszelkie rodzaje typu AGED - te są bardziej miękkie. Można ją kupić w arkuszach, ale  najwygodniejsza w szyciu i najbardziej elastyczna jest Washpapa cięta z rolki. 

Nie szyłaś/eś jeszcze z Washpapy? 

Spokojnie! Papier jest bardzo wygodny w szyciu - nie strzępi się, można go formować i zginać w palcach. Jedyne, na co trzeba uważać to to, by nie szyć zbyt gęstym ściegiem - zbyt gęste dziurkowanie osłabia papier, który może się w tym miejscu podrzeć (analogicznie jak perforacje na znaczkach pocztowych). Kluczem do sukcesu jest więc szeroki ścieg (minimum 4mm), mocne nici oraz mocna igła, którą przeszyjesz za pomocą tych nici dość gruby papier. Szycie papieru wymaga ostrożności - jeśli źle przeszyjesz pozostanie ślad po nakłuciu igły. Szyj powoli, uważnie. 

Zaczynamy!

1. Chwyć 2 prostokąty tkaniny 27x36 cm i Washpapę  28x36cm. Ułóż je dłuższymi krawędziami do siebie i zszyj, przykładając materiały prawymi stronami do siebie. Pamiętając o tym, by nie podziurawić zbyt gęsto papieru, szyj rzadkim ściegiem. Pamiętaj o zabezpieczeniu początku oraz końca ściegu. Następnie odwiń tkaninę i przeszyj ją po prawej stronie, blisko brzegu, z obu stron.


2. Prostokąt bawełnianej tkaniny 6x13cm złóż na pół i przeszyj wzdłuż dłuższej krawędzi. Następnie wywiń za pomocą agrafki na drugą stronę i przeprasuj. Ułóż na nim pasek Washpapy 1,5x13cm i naszyj rzadkim ściegiem. Gotową listwę przetnij na pół, by uzyskać dwa małe, indentyczne prostokąty - to będą tunele na sznurki.


3. Złóżmy worek plecaka na pół. Nawlecz mocne nici, zmień igłę na mocną. 


4.  Przed nami najtrudniejsze zadanie. Zanim zszyjemy boki worka zaznacz ołówkiem z obu stron kreskę, licząc 3 cm od dolnej krawędzi. Włóż między papier złożony na pół tunel na sznurek, równając go dolną krawędzią do kreski. Zszywamy boki mocną nicią przyszywając wszystko razem. Mimo, że ścieg jest rzadki mocna nić nie pozwoli workowi się popruć. Pamiętaj o zabezpieczeniu końców szwów.  


WAŻNE: spróbuj zachować balans między rzadkim ściegiem, a mocnym przeszyciem tego newralgicznego miejsca - to ono będzie dźwigać ciężar naszego plecaka. Zbyt gęsty ścieg osłabi w tym miejscu papier, a tego nie chcemy. Przeszyj to miejsce jeszcze raz, bliżej krawędzi, dla wzmocnienia.


5. Wróćmy do zwykłych nici i zwykłej igły - czas na tunele na sznurki! W obu prostokątach tkaniny 13x36cm podwiń krótsze krawędzie - najpierw załóż krawędź w odległości 0,5cm i załóż jeszcze raz, powtórz 4 razy, dla każdej krawędzi. Złap szpilkami i przeszyj. Następnie złóż na pół wzdłuż długiego boku i przeprasuj, chowając podwinięte krawędzie do środka.


6. Przeprasowane tunele ułóż brzegami wzdłuż brzegów wylotu worka plecaka. Zepnij je szpilkami i przeszyj.


7. Kolej na podszewkę. Ułóż na sobie dwie części podszewki prawymi stronami do siebie. Zszyj je razem wzdłuż boków i dolnej krawędzi, zostawiając otwór 12cm - tędy wywiniemy zaraz plecak.   


8. Wywiń podszewkę na prawą stronę. Wsuń ją do worka plecaka, dopasuj do siebie krawędzie. Zepnij całość szpilkami i przeszyj wzdłuż brzegu.


9. Czas na wywinięcie całości, ale - jak już pewnie zauważyłaś/eś - papier jest dość sztywny. Aby go zmiękczyć... włóż go śmiało do zlewu i zalej bieżącą wodą! Albo zmocz gąbką. Odczekaj 2-3 minuty, aż papier nasiąknie i póki jest miękki wywiń cały plecak na prawą stronę przez wylot pozostawiony w podszewce. 


10. Rozprostuj materiał w rękach, zszyj ręcznie otwór w podszewce. Poczekaj aż plecak wyschnie.


CIEKAWOSTKA: wiesz, że Washpapę możne prasować? Bez problemu wyprasujesz cały plecak!

11. Za pomocą agrafki przewlecz sznurek tak, jak na zdjęciu - najpierw przez jeden tunel, następnie drugi i przełóż jedną końcówkę przez tunelik u dołu. Powtórz czynność z drugim sznurkiem, odwracając strony.


12. Zwiąż końcówki każdego sznurka. 


I plecak jest gotowy na wypady! A Ty? ;)


To pierwszy z cyklu czterech tutoriali, przygotowanych we współpracy z Washpapa i JUKI, zainspirowanych porami roku. Chcemy zaproponować Tobie możliwość własnoręcznego uszycia praktycznych akcesoriów, wykonanych z naturalnych tkanin i ekologicznej Washpapy. Zanim przygotujemy kolejny, zimowy tutorial spróbuj swoich sił w szyciu worka - plecaka i daj znać jak poszło! :) 




Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra