Przekonałam Was dlaczego warto szyć, przekazałam podstawowe informacje na temat tkanin, maszyn i podręcznych akcesoriów. No to co? Nie pozostaje nam nic innego - szyjemy!
Na początek jeszcze troszkę teorii, by poznać brakującą podstawową terminologię. Zapoznaj się proszę z budową maszyny, dzięki temu bez trudu zorientujesz się o czym będę pisać, a mój język nie będzie dla Ciebie totalną ufo-paplaniną. Pokażę Tobie wszystko na swojej maszynie - te same funkcje i części na pewno odnajdziesz również u siebie. Przede wszystkim - nie bój się jej, to naprawdę solidne bydlę - od razu jej nie zepsujesz ;)
PRZYGOTUJMY MASZYNĘ!
Mogłabym być wredna i napisać: zajrzyj do instrukcji ;), ale prawda jest taka, że wszystkie maszyny mają taką samą zasadę działania, mogą się różnić detalami, designem i rozmieszczeniem poszczególnych pokręteł i prowadnic, ale zlokalizowanie ich nie powinno przysporzyć Ci problemu - maszyny skonstruowane są bardzo podobnie. Na zdjęciach nie zaznaczyłam podnośnika stopki - w mojej maszynie znajduje z się z tyłu, odszukasz go u siebie bez problemu.
DOLNA SZPULKA
Na początek nawińmy dolną szpulkę. Umieść dużą szpulę z nicią na trzpieniu. Nić owijamy, zgodnie z oznaczeniami, wokół okrągłego prowadnika i zawijamy kilkakrotnie wokół małej szpuleczki, nałożonej na metalowe mocowanie/trzpień. Zmieńmy pozycję trzpienia, przesuwając go ręcznie w prawo. Wciskamy pedał i pozwalamy nici owinąć się na szpulce. Gdy się napełni odcinamy nić, przestawiamy trzpień na pozycję z lewej strony. Teraz umieścimy szpulkę w bębenku.
Wyjmijmy bębenek przytrzymując za skrzydełko. Włóżmy szpuleczkę do bębenka. Przeciągamy nitkę przez szczelinę (tam jest sprężynka naciągowa). Przy wyciąganiu nici szpulka powinna obracać się w bębenku zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wysuń ją tak, by wystawała na ok. 10-15 cm.
Umieśćmy bębenek w chwytaczu. Zwróćcie uwagę, że chwytacz ma kształt łezki - podczas wkładania bębenka igła powinna być być w swoim najwyższym położeniu, a szczyt łezki u góry:
Niektóre maszyny posiadają poziomy CHWYTACZ ROTACYJNY, w którym wystarczy po prostu umieścić szpulkę. Ważne: tu podczas wyciągania nici szpulka powinna obracać się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara!
NAWLEKANIE GÓRNEJ NICI
Umieszczamy szpulkę z nicią na trzpieniu (nieraz załączone są plastikowe nakładki blokujące nić), przeciągamy nić przez prowadnicę zgodnie z oznaczeniem (na górze maszyny znajdziecie prowadnicę lub metalową pętelkę), następnie kierujemy nić w dół, pod dziobem w obudowie, następnie do góry, kierując się w lewą stronę. U góry nić zahaczy o dźwignię odpowiedzialną za naprężenie nici i znowu kierujemy nić w lewo i w dół.
Pora na trzpień stopki: nawlekamy nić na kolejną metalową prowadnicę, znajdującą się u góry trzpienia stopki (wystający metalowy ząb), następnie nawlekamy ją od przodu przez igłę i przeciągamy pod stopką do tyłu. Przekręćmy kołem - pozwólmy igle zanurkować, by wyciągnęła dolną nić. Jesteśmy gotowi do działania!
Pamiętaj, aby przeciągnąć nić przez wszystkie strategiczne punkty! Dzięki temu będzie ona idealnie naprężona, równo prowadzona podczas szycia i nie będzie się zrywać. Po nawleczeniu dolnej i górnej nici złap je w palce i pociągnij - powinny równo przechodzić przez całą maszynę.
ZACZYNAMY SZYĆ!
Upewnij się, że igła jest uniesiona w górę. Umieść materiał pod stopką, opuść stopkę i naciśnij delikatnie pedał - delikatnie, nie nerwowo. I szyjesz! Zaczynając szyć wciśnij dźwignię szycia wstecz - zaczniesz szyć do tyłu tak długo jak będziesz trzymać dźwignię. Pozwól igle zanurkować ze 2-3 razy w materiale i puść dźwignię, by dalej szyć naprzód. Dzięki temu zabiegowi (możesz spotkać się z nazwą "zaryglować") zabezpieczysz ścieg przed pruciem. Zarygluj też ścieg kończąc szycie - dzięki temu ścieg będzie zabezpieczony na obu końcach.
Zaczynając szyć wyciągałam na wierzch dolną nić i wiązałam supełki na początku i końcu ściegu, przy samym materiale. Też możesz tak robić, ale ryglowanie jest dużo wygodniejsze.
JAK SZYĆ PROSTO?
To niewątpliwie kwestia wprawy! Często zaczynając naukę szycia można przez przypadek nerwowo, niekontrolowanie wcisnąć zbyt mocno pedał, a maszyna rusza jak szalona! Naciskaj pedał powoli, miarowo, im lżej będziesz naciskać stopą, tym wolniej maszyna będzie szyć. Staraj się płynnie rozwijać prędkość, dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym gdzie i jak szyjesz. Szycie jest o tyle wdzięczne, że możesz w każdym momencie je przerwać - jeśli coś jest nie tak (np. krzywo przejedziesz) wypruj nitkę i zszyj jeszcze raz.
Istnieją dwie szkoły szycia: po linii lub wzdłuż krawędzi materiału - ja preferuję drugi sposób i ten też polecam Tobie. Narysowane linie są nieraz wykreślone krzywo, zatrą się podczas szycia, lub zginą pod stopką. Szyjąc wzdłuż krawędzi materiału (pilnując,by krawędź stopki znajdowała się na linii krawędzi materiału) łatwiej Ci będzie zapanować nad ściegiem. Spróbuj obu sposobów i oceń, który jest dla Ciebie wygodniejszy! Szycia po linii oczywiście nie da się uniknąć (np. przy pikowaniu), ale w zakresie szwów wzdłuż krawędzi - gorąco polecam kierowanie się krawędzią stopki!
Maszyny pozwalają pozycjonować igłę przynajmniej w dwóch miejscach: po środku i po lewej lub/i prawej stronie. Umieszczona po środku igła znajduje się w odległości 7-8 mm od krawędzi stopki - to wystarczająca odległość, by dobrze zszyć materiał.
Dzięki temu możesz ustawić dystans szycia od krawędzi materiału, bez potrzeby kreślenia linii pomocniczych. Możesz też wykorzystać podziałkę znajdującą się na płytce ściegowej i do niej równać materiał (linie wykreślone są najczęściej w dystansie 5mm od siebie).
ZMIANA KIERUNKU SZYCIA
Nie zawsze będziesz szyć tylko prosto. Co zrobić, jeśli chcemy zmienić kierunek szycia? Szyj do momentu, kiedy chcesz zawrócić. Nie wyjmuj igły - zostaw ją wbitą w materiał (dzięki temu unikniesz przesunięcia ściegu i zaczniesz szyć w tym samym miejscu). Podnieś stopkę, obróć materiał, opuść stopkę i szyj dalej!
Precyzyjne szycie po małych łukach również możesz rozwiązać w ten sposób, że co kilka przeszyć będziesz przekręcać materiał pod igłą. Większe łuki, przy większej wprawie, będziesz mógł/mogła szyć przez przerywania, przesuwając delikatnie materiał w określoną stronę podczas pracy maszyny.
Narysuj coś kredą na kawałku materiału i spróbuj szyć po linii - to dobry sposób na uzyskanie wprawy!
CIEKAWOSTKA: JAK POWSTAJE ŚCIEG?
Dla wielu osób to totalna magia! Zobacz w jaki sposób igła nurkując wyciąga z bębenka drugą, przy okazji się z nią plącząc. Ja długo nie mogłam tego pojąć!
Źródło: pl.wikipedia.org |
A teraz małe ZADANIE!
Odrysuj na kawałku tkaniny dwie linie wzdłuż krawędzi: jedną w odległości 1 cm, drugą - 2 cm od krawędzi.
Zegnij palcami materiał wzdłuż pierwszej linii, przy krawędzi i jeszcze raz na pół. Zepnij szpilkami i podłóż pod stopkę maszyny. Szpilki wbij prostopadle do krawędzi - dzięki temu stopka nie będzie haczyć o ich główki i gładko przeszyje materiał (jeśli będziesz szyć powoli i igła natrafi na szpilkę to się zsunie po jej okrągłej powierzchni).
Przeszyj blokując ścieg na początku i na końcu ("ryglowanie" - pamiętasz? :) ). Po przeszyciu wyjmij szpilki.
I bach! Wykonałaś/eś właśnie swój własny ścieg prosty na podwiniętej tkaninie! Zatem umiesz już podszywać nogawki spodni, rękawy i wloty worków! To żadna filozofia! Teraz wystarczy Ci tylko trochę wprawy - jak widzisz to nic trudnego!
- - - - ✂️- - - -
Opisanie czynności, które robi się już odruchowo, które w dodatku zajmują wprawionej ręce kilka sekund, i rozłożenie ich na części pierwsze jest dość trudnym zadaniem, więc jeśli coś napisałam niejasno, potrzebujecie lepszego wyjaśnienia lub lepszego zdjęcia - dajcie koniecznie znać w komentarzach. Mam nadzieję, że pomysł z GIFami jest OK! Statystyki pokazują mi, że odwiedzacie "kurs szycia" jednak z jeszcze większą werwą będę siadać do kolejnych wpisów, jak zostawicie mi znak, że są one naprawdę trafione. Jeśli uważacie ten post za pomocny - będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się nim z osobami, które go potrzebują :)
A jakby tak... Nie wiem czy nie byłoby sensowniej nakręcić filmik? Co Wy na to? Coś mi podpowiada, że to, co tłumaczę byłoby czytelniejsze w wersji video, ale chciałabym mieć Wasze poparcie, bo jestem totalnie zielona w tym temacie! Jak myślicie?
Następna lekcja: wszystko na temat zygzaka (zapraszam 12.08!)
Joanka Z.